New & Free: Year 4 Apples & Oranges (Multiplication & Addition)

Here are six worksheets which require multiplication (times tables) and addition to solve questions such as “If an apple cost 14p, how much change will you get from the shopkeeper if you buy five apples with a £5 note?”

Year 4 Apples & Oranges – Worksheet 1

Year 4 Apples & Oranges – Worksheet 2

Year 4 Apples & Oranges – Worksheet 3

Year 4 Apples & Oranges – Worksheet 4

Year 4 Apples & Oranges – Worksheet 5

Year 4 Apples & Oranges – Worksheet 6

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *